Nasıl Daha İyi Bir Erkek Evlat Olabilirim ?
426 views

Nasıl Daha İyi Bir Erkek Evlat Olabilirim ?

30 Ocak 2018

1-Bir hedef belirleyin.

Daha iyi bir evlat olmak için hangi özeliklere sahip olmak istersiniz?
Aileniz için daha kaliteli bir yaşam sağlamak amacıyla gelişmesi gereken ihtiyaç ve niteliklere odaklanın. Bir hedef belirleyin, ve onu tamamen görün. Arkadaşlarınızın ve bencil kişiselihtiyaçlarınızın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

2-Ailenizle zaman geçirin.

,
Ailenizle sık sık geçirdiğiniz az bir zaman bile birbirinizle daha iyi anlaşmanıza yardımcıolabilir. Zamanınız ve dikkat etmeniz gereken konularla ilişkin olarak zaman ayırın.

3-Karşılık beklemeden onlar için fedakârlık yapın.

Ebeveynler bizim dayanağımızdır, gücümüzdür. Bir şeylerden fedakârlık yapmak oğul olarak yapabileceğiniz en iyi faaliyettir. Bu onlarda büyük bir neşe meydana getirecek ve bu sizin gerekli ve lazım olduğunuzu da hissettirecektir.

4-Ailenize özen gösterin.

Daima onların mutluluklarına ve sıkıntılarına ortak olun. Onlara, sizden istediklerinden daha fazla özen gösterin. Ayrıca, yemek pişirmek, bulaşıkları ve çamaşırları yıkamak, çimenleri biçmek, banyoyu temizlemek(Ebeveynler buna bayılır!) ve hatta arabayı tamir etmek gibi evişlerinizi yapın. Babanız bununla gurur duyar. Tek kelimeyle elinden her iş gelen biri olun.

5-Onlardan bir şeyler öğrenin.

Bir ebeveyn kendi deneyimlerini oğluna vermeye her zaman isteklidir. Onlardan daha çok şey öğrenmeye çalışın. Biz daima babamızın oğluyuzdur.

6-Okulda iyi performans gösterin.

Eğer okulda iyi bir performans gösterirseniz, aileniz mutlu olacak ve iyi bir öğrenci olduğunuz için sizi ödüllendirecektir. Bu size olan yatırımlarının boşa gitmediğini gösterecek, onlara rahatlık verecektir.

7-İtaatkâr, yumuşak başlı olun.

Ailenizin emirlerine talimatlarına uyun. Aileniz sizden daha çok yaşadı ve bunun bir sonucu olarak onların konuşmaları, yılların deneyimini ortaya çıkarır.

8-Onları gururlandırın.

Her aile, çocukları hayatında bir şeyleri başardığı zaman gururlu ve zarif hisseder. Her okul ve iş başarınızı, yükselmenizi ailenize de bildirin.

9-Onların bekledikleri gibi yaşayın.

Her aile, oğullarının yanlış bir iş yapmayacağını ve aile değerlerine karşı olmayacağını bekler.Yani, kendinizi aile değerlerinize adadığınızdan ve kendinizi aile değerlerinizle yetiştirdiğinizden emin olun.

10-Anlayışlı olmaya çalışın.

Bir şeyleri kendi bakış açınızla değil de onların bakış açısıyla görmeye çalışın. Onların sonradan edindiği deneyimlerinden dolayı akıllılık edip onlara inanın, güvenin.

11-Daima ailenizin tavsiyelerinin peşinden koşun.

Daha büyük kararlar almak zorunda olduğunuz durumlarda, ailenizin tavsiyeleri size çok yardımcı olacak.

12-Sevecen olun.

Ailenize sınırsız sevgi verin. Onların tüm üzüntü ve rahatsızlıklarına eldeki en iyi ilaçla, yani sevginizle şifa olun.

13-Daima onları onları mutlu tutun.

Yeni elbiseler almak, onları bir yere götürmek gibi onları mutlu edebilecek her şeyi deneyin. Onlarla eğlenceli şeyler yaparak onları gururlandırabilirsiniz.

Share on Twitter Share on Facebook

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

450 views

10 Madde İle ‘Bu Ümmetin Genci’ Olmak

2 Nisan 2018
10 Madde İle ‘Bu Ümmetin Genci’ Olmak
Arandığı bütün zamanları ve mekânları doldurmayı sevda edinmiş, “Buradayım Ey Ümmetim” diye uykusuz kaldığı geceler boyunca, azim ve çalışma abidesi olarak meleklerin önünde çırpındığı bir gençtir, işi vaktinden çok olan bir gençtir bu ümmetin genci. Mü’min, Salih amelli, Büyük emelli, Yaşı ile değil azmi ile değerlendirilen, Okur, düşünür, konuşur, Dili Kur’an’lı, Gözü basiretli, Eli nasırlı,
Daha Fazla oku
641 views

Genç Yaşta Evlilik Üzerine Sorular ve Endişeler

26 Mart 2018
Genç Yaşta Evlilik Üzerine Sorular ve Endişeler
1) Aileler yeni evli gençleri, ekonomik olarak ve yaşam alanı açısından nasıl desteklemeli? Henüz mezun olan veya halen evdeyken okurken evlenenler için ekonomik destek mühimdir. Bazı çözümler, bu süre boyunca veya en azından kendi kendilerine yetebildikleri zamana dek aylık burs desteği sağlarken kocanın uygun bir iş bulmasına yardım etme yönünde olabilir. Yaşam alanı söz konusu
Daha Fazla oku
687 views

Genç Yaşta Evlenmemin 3 Sebebi

13 Mart 2018
Genç Yaşta Evlenmemin 3 Sebebi
İngilterede insanlar genellilkle 29 yaşında evleniyorlar. Bense, genel ortlamanın 7 yaş altında, 22 yaşında evlendim. Çok fazla soru var: • Neden bu kadar genç yaşta? • Görücü usülü müydü? • Bu acele ne? • Ailen yüzünden mi? Bütün bunlar genel olarak maruz kaldığım sorulardır. Ama çok da önemsemiyorum, çünkü 22 yaşında evlenmek benim seçimimdi, aslında
Daha Fazla oku
404 views

Müslümanın Müslüman Kardeşi Üstündeki Hakları

30 Ocak 2018
Müslümanın Müslüman Kardeşi Üstündeki Hakları
İslam kardeşliği insanların ve toplumun sürur ve sükutudur. Zamanında yanında bulunup, nefsine ağır gelen şeyleri din kardeşi uğruna yapabilmektir islam kardeşiliği. Nitekim Rasûlullah –sallâllahu aleyhi ve sellem– şöyle buyurmuştur: “Allâh’ın kullarından birtakım insanlar vardır ki, nebî değildirler, şehîd de değildirler, fakat kıyâmet gününde Allah katındaki makamlarından dolayı onlara nebîler ve şehîdler imrenerek bakacaklardır.” Ashâb-ı kirâm:
Daha Fazla oku
492 views

Müslüman Delikanlının 19 Maddelik Rehberi

30 Ocak 2018
Müslüman Delikanlının 19 Maddelik Rehberi
1) İmanın hakkını ver. Bilerek ve içini doldurmaya hazır olarak ‘lailaheillellah’ demek gerekir. İman edip, kâfirler gibi yaşamak olmaz. Şirk, nifak gibi tehlikelerden korunmuş olduğuna dikkat et. İslam’ı bütün olarak kabul edip yaşadığımız zaman hakiki Müslüman oluruz. Elbette eksiğimiz olur; eksiklerimizden ötürü Rabbimizin affına sığınır, vurdumduymazlık etmeyiz. Günah işlememeye çalışırız; kazara işlersek hemen tevbeye sarılırız.
Daha Fazla oku
404 views

Gençleri Harap Eden 5 Şey

25 Ocak 2018
Gençleri Harap Eden 5 Şey
1.Şüpheler Şüpheler, vesveseler sizi belirsizlik noktasında bırakıp elinizi kolunuzu bağlar. Şüphenin fazlası, yapmanız gereken bir şeye engel olur, yapmamanız gereken bir şeyi yaptırır. Zamanınızdan çalar, enerjinizden çalar, kısaca sizi yorar… Şüphe duymanın, araştırmak ve körü körüne bağlanmamak için küçük miktarı faydalı olabilir ama sizi paranoyak haline getiriyorsa buna dur demeli! Şüphe duyduğunuz şey her ise
Daha Fazla oku