596 views

Mü’mine, Saliha, Geçimli Hanımın 24 Özelliği

3 Nisan 2018

1- Rabbine kulluğun sadece namazdan, oruçtan geçmediğini, insanî görevlerin de Allah’ın rızası ile ilgili olduğunu bilir.

Kocasının hanımı olmayı, karşılığını ancak cennette bulacağı amellerinden biri olarak görür. Gizli ve açık bütün işlerinde ihlası esas alır. Riyadan, gösterişten, kimin ne diyeceğinden etkilenmez.

2- Eşinin iffetini, malını korumayı üzerine düşen bir cihad samimiyeti ile eda eder.

3- Eşine karşı mütebessim, ruhu ve bedeni ile güzel, çekici olmaya çalışır. Eşinin dikkatini çekecek, ilgisine mazhar olacak ziynet ve elbiseler giyer, kokular sürünür.

4- Evden çıkışının muhakkak eşinin izni ile olması gerektiğini asla unutmaz. Eşinin müsamahası olmayan yerlere gidemeyeceğini bilir. Eşinin istemediğini eve almaz.

5- Teşekkür eder. Allah’a şükreder. Fakirliğe sabretmesini bilir.

İman nimetinden sonra, mutlu bir aile yuvası kurması gibi bir nimeti verdiği için Rabbine sürekli şükreder. Sıhhate, çocukların varlığına, yenen içilen nimetlere şükreder.

Eşine, yaptığı iyi şeyler için teşekkür eder. Beğenmediği şeyler için, uygun bir zamanda uygun bir dil kullanmaya dikkat eder. Her şeye itiraz eden, hep tenkit eden olmaz.

6- Çocuklarına vermek istediği güzel ahlâkı kendi tavırlarında gösterir.

Yeri geldiğinde ve gerektiğinde sıkıntısını içine gömmesini bilir. Tartışmak gerekiyorsa tartışır; ama tartışması kadında bulunması gereken incelik ve nezaketi aşmaz. Gerginlik doğuracak ortamlardan uzak durur. Sabır taşıdır.

7- Eşinden izinsiz onun malından harcamaz.

8- Yalanın her çeşidinden kaçınır.

9- Güzelliğini ve ziynetini eşi için kullanır.

Evden çıkarken başkalarının dikkatini çekecek bir tarzda giyinip, süslenmiş olmamaya önem verir.

Bu konuda Allah’tan korkar; insanların ne diyeceğine, kimin neyi nasıl ayıplayacağına bakarken harama ve fitneye düşmez.

10- Eşinin ailesine karşı saygılı olur. Bir gün kendisinin de aynı noktalarda bulunacağını hesap eder.

11- Çocuklarının ilk mürebbisi, en etkili öğretmeni, en tesirli örneği olduğunu bilir.

Çocuklarını yetiştirmeyi üzerindeki vazifelerin en büyüklerinden biri olarak görür. Şu bu iş için çocuklarını ihmal etmez. Çocukların iyi bir mü’min olarak yetişmelerinden daha önemli bir görev aramaz.

12- Hata, kabahat sayma makinesi olmaz.

13- Alaycı, kibirli değildir.

14- Erkeklere benzememeye özen gösterir.

15- Eşinden talakını istemenin haram olduğunu bilir.

16- Sokakları ve insanların ortak kullandıkları yerleri zaruretten fazla kullanmaz.

17- Zahidedir; Allah’ın rızasına ve cennetine koşar.

Fani dünyaya değer vermez. Barındıktan ve yiyip içtikten sonra dünyaya tenezzülün zillet olduğunu kavramıştır. Gelecek endişesi taşımaz. Allah’a güvenmiştir.

18- Farz ibadetlerde tavizsizdir.

Zikir ehlidir. Duayı ihmal etmez. Samimi ve sürekli dua eder. Dualarından umutludur. Bidatçi, hurafeci olmaz. Modayı izlemez.

19- Hayâ âbidesidir. Sadece genç kızken değil, ölünceye kadar hayâyı terk etmez.

20- Dinin yayılması ve yaşanması için gayret eder.

Her yıl ne kadar insanı kurtardığını, kaç kişinin ebedi cehenneme düşmesine mani olduğunu hesap eder, kendisini ve gayretlerini yetersiz bulup azmini artırmaya çalışır.

21- Çağdaş kadın fitnelerine katılmaz.

Eşinin hakkının Allah’ın korumasında olduğunu, bu korumanın da bir bedeli olacağını iyi bilir. Allah’a ve Resûlüne isyan olmadıkça eşine itaat eder.

İnsanlığı, eşi ve diğer insanlar diye iki grupta inceler. Sade ve temiz giyinir. Giyimi gösteriş için değil tesettür içindir. Tesettürü de bir fitneye dönüştürmez.

22- Eşinin cima talebine sınırlayıcı tavırlar koymaz.

Sağlık engeli bulunmadıkça çıkaracağı engellerin vebal olarak üzerine döneceğini bilir. Cima dışında da eşinin hoşlanacağı samimi ve etkili tavırlardan kaçınmaz.

23- Başka kadınları eşine anlatmaz. Eşinden de başka erkekleri anlatmasını istemez.

24- Yatak odasına ait şeyleri ebediyen(en yakın bayan arkadaşlar da dahil) kimseye anlatmaz. Hatta yatak odasını bile başkalarından gizler. Sır deposudur.

Share on Twitter Share on Facebook

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

387 views

Çocuk Yetiştirmede 12 Önemli Kural

25 Mayıs 2018
Çocuk Yetiştirmede 12 Önemli Kural
1- Çocuk yetiştirmenin birinci adımı, çocuğun şefkatli-karakterli anne-babasıyla huzurlu bir ortamda büyütülmesidir. 2- Anne-babanın çocuğu kendi parçası olarak görüp onun hayatı hakkında her şeyi bilmeye çalışması doğaldır ancak çocuğun da özeline saygı duyulmalı ve kendini özgür hissetmesine fırsat tanınmalı. 3- Çocuğun mutluluğu, ebeveynin mutluluğunun önüne geçmemeli. Ancak ikisi arasında sağlıklı bir denge kurulmalıdır. 4- Ebeveyn,
Daha Fazla oku
382 views

Sakat Doğacak Çocuğumu Aldırabilir miyim?

26 Nisan 2018
Sakat Doğacak Çocuğumu Aldırabilir miyim?
Soru: Sakat Doğacak Çocuğumu Aldırabilir miyim? Cevap: Âlimler böyle bir aldırmanın caiz olmadığını söylemektedirler. Siz, hem çok doğurma ecri ile hem de sakat bir çocuk annesi olma ile ödüllendirileceksiniz. Korkmayın, Allah’a güvenin, O’ndan yardım isteyin. Göreceksiniz; zorlanmadan ve mutluluğunu doya doya yaşayarak bebeğinizi büyüteceksiniz. Melekler bile size yardım edecekler.
Daha Fazla oku
420 views

Düğünlerde verilen hediyeler boşanma durumunda kime kalır?

26 Nisan 2018
Düğünlerde verilen hediyeler boşanma durumunda kime kalır?
Soru: Düğünlerde verilen hediyeler boşanma durumunda kime kalır? Cevap: Düğünlerde, evlenen erkek ve kızın birbirlerine ve bunların anne, baba, nine, kardeş, amca, dayı, hala, teyze gibi mahrem akrabalarının kendilerine vermiş oldukları hediyeler hibe hükmünde olup tek taraflı olarak bunlardan dönmeleri caiz değildir. Ancak bunların dışındakiler, tahrimen mekruh olmakla birlikte verdikleri hediyeyi geri isteyebilirler. Hediyeler ise
Daha Fazla oku
615 views

Cennetlik Bir Evlilik Yapmanın Yolları

24 Nisan 2018
Cennetlik Bir Evlilik Yapmanın Yolları
İYİ EŞ OLMA REHBERİ Merhamet, mutlu bir evliliğin önemli bir unsurudur. Eksik yönlerin anlaşılması ve kabul edilmesi ile birlikte daha kolayca iyileştirme çabaları gösterilebilir. Evliliğinizi daha da iyileştirmenize yardımcı olacak diğer özellikler ve nitelikler aşağıdaki gibidir: 1. Yargılamadan iletişim kurun. Kin ve kızgınlık duygularınızı kontrol edin ve sorunları kalbinizdeki muhabbet ile açıkça ve dürüstçe konuşarak
Daha Fazla oku
520 views

Çocuklara Kur’an Eğitimi İçin 9 Tavsiye

21 Nisan 2018
Çocuklara Kur’an Eğitimi İçin 9 Tavsiye
1- Önce Kur’an’ı çocuğun gözünde yüceltip, sevdirelim. Bu sevgimizde tavizsiz olduğumuza inanmış olsun. 2- Anne ve babayı, Kur’an öğreten hoca olarak tavsiye etmiyoruz. Çocuk Kur’an’ı başkasından öğrensin. 3- Kur’an alfabesi için ideal başlama yaşı 4-5 yaşlarıdır. Daha önce de başlanabilir. Ancak çok küçük yaşta böyle bir eğitime tabi tutulan çocukta ileriki yıllarda farklı sorunlar çıkabilir.
Daha Fazla oku
482 views

Bir Müslüman’ın Evlenmesini Gerektirecek 3 Büyük Sebep!

3 Nisan 2018
Bir Müslüman’ın Evlenmesini Gerektirecek 3 Büyük Sebep!
Müslüman olarak evlilikten ne beklediğimiz ya da evliliği toplumumuzda nereye oturttuğumuz önemli bir göstergedir. Bu göstergeye bakarak nasıl evlilikler yapmamız gerektiğine, mevcut evliliklerin ne durumda olduğuna da karar verebiliriz. Evliliği yoğun bir şekilde emreden ve evlilik üzerinden sevap vadeden dinimizin bizi ulaştırmak istediği seviye de ancak bu şekilde takdir edilebilir. 1- Evlilik, namaz gibi “Allah
Daha Fazla oku