Genç Yaşta Evlenmemin 3 Sebebi
687 views

Genç Yaşta Evlenmemin 3 Sebebi

13 Mart 2018

İngilterede insanlar genellilkle 29 yaşında evleniyorlar. Bense, genel ortlamanın 7 yaş altında, 22 yaşında evlendim. Çok fazla soru var: • Neden bu kadar genç yaşta? • Görücü usülü müydü? • Bu acele ne? • Ailen yüzünden mi? Bütün bunlar genel olarak maruz kaldığım sorulardır. Ama çok da önemsemiyorum, çünkü 22 yaşında evlenmek benim seçimimdi, aslında “bizim” seçimimiz demeliyim. Aileme kalsa, biraz daha beklememi isterlerdi. Ama ne derler bilirsiniz: Siz kararınızı verdiğinizde, artık karar verilmiştir. Size sınırsız sebep sunabilirim, işte bunlardan 3 tanesi:

1. Sıkıntılı Zamanlarda Destek

İleride, hayatla ilgili gerçekten ne biliyormuşum diye merak edecek olsam da, yirmili yaşlarım hayatımın en fırtınalı zamanlarından biri olarak kalacak ( her ne kadar bir anne olmak kadar sıkıntılı olmasa da!)
Geçen yıl mezun oldum, yeni bir işe başladım ve hayata atıldım. Bana göre 20li yaşlar sizin,sizi neyin mutlu ettiğini keşfederek, olgunlaşarak, öğrenerek ve hatta başarısız olarak kendinizi gerçekleştirdiğiniz yıllardır. Lunaparktaki hız trenine binmiş gibi hissediyorum (hayatımdaki inişler, çıkışlar). Diğer akranlarınız da o trendeyken, eşinizden başka hiç kimse size gerçek manada destek çıkamaz.
Bence,bu zamanlar, bana “başarısız olman sorun değil, bırakma, devam et” diyecek bir desteğe ve küçük başarılarımı paylaşabileceğim birine en çok ihtiyaç duyduğum zamanlar. Eşimin yaptığı da tam olarak bu. Belirtmek isterim ki, bir destekçimin olması her zaman fiziksel olarak yanımda bulunması demek değil. Bazı haftalar, beraber geçirdiğimiz saatler bir elin beş parmağını geçmez. Hatta şu an ben bunu yazarken, o şu an iş için Rusya’da!

2. Karakteri Şekillendirme

Mufti Menk’in bir konuşmasını dinlemiştim, şöyle demişti: “Evlilik insanın karakterini şekillendirir.”
İnşaAllah, 10 yıl içinde değişmişimdir, inşaAllah artık daha güçlü, daha anlayışlı,daha sabırlı ve daha duyarlı biriyim.
İnşaAllah artık daha az huysuz, daha az inatçı ve daha az alıngan biriyim. Bana kalırsa evlilik karakterin şekillenmesindeki en önemli faktörlerden biri. İki kişi arasındaki bu gerçek sevgi iyiliği yeşertir ve kötülükle mücadele etmenize yardımcı olur. Evet, evlilik emek ister, ancak yapılması gereken bir görev gibi zorunluluk hissi vermez.

3. Özgürlük

Evliliğin şöyle de bir özgürleştirici yanı vardır. Bir çok kişinin düşündüğü gibi hayatın sonu değil. Yanımdaki “dost” ile birlikte açılacağımız yeni ve heyecan verici bir maceranın başlangıcıdır aynı zamanda.
Bu da demek oluyor ki, Güney Amerika’ya gitmeye kalksam yanımda peşimden gelecek biri var. (Evet, genel inanışın aksine, evlendikten sonra da böyle şeyler yapabilirsiniz.)
Peki neden bu genç yaşımda evlendim? Cevap çok basit: Hayatta yeni anlar yaşarken, unutulmaz anılar biriktiriken, en iyi “dost”umunun yanımda olmasını istedim.

 

Share on Twitter Share on Facebook

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

450 views

10 Madde İle ‘Bu Ümmetin Genci’ Olmak

2 Nisan 2018
10 Madde İle ‘Bu Ümmetin Genci’ Olmak
Arandığı bütün zamanları ve mekânları doldurmayı sevda edinmiş, “Buradayım Ey Ümmetim” diye uykusuz kaldığı geceler boyunca, azim ve çalışma abidesi olarak meleklerin önünde çırpındığı bir gençtir, işi vaktinden çok olan bir gençtir bu ümmetin genci. Mü’min, Salih amelli, Büyük emelli, Yaşı ile değil azmi ile değerlendirilen, Okur, düşünür, konuşur, Dili Kur’an’lı, Gözü basiretli, Eli nasırlı,
Daha Fazla oku
641 views

Genç Yaşta Evlilik Üzerine Sorular ve Endişeler

26 Mart 2018
Genç Yaşta Evlilik Üzerine Sorular ve Endişeler
1) Aileler yeni evli gençleri, ekonomik olarak ve yaşam alanı açısından nasıl desteklemeli? Henüz mezun olan veya halen evdeyken okurken evlenenler için ekonomik destek mühimdir. Bazı çözümler, bu süre boyunca veya en azından kendi kendilerine yetebildikleri zamana dek aylık burs desteği sağlarken kocanın uygun bir iş bulmasına yardım etme yönünde olabilir. Yaşam alanı söz konusu
Daha Fazla oku
425 views

Nasıl Daha İyi Bir Erkek Evlat Olabilirim ?

30 Ocak 2018
Nasıl Daha İyi Bir Erkek Evlat Olabilirim ?
1-Bir hedef belirleyin. Daha iyi bir evlat olmak için hangi özeliklere sahip olmak istersiniz? Aileniz için daha kaliteli bir yaşam sağlamak amacıyla gelişmesi gereken ihtiyaç ve niteliklere odaklanın. Bir hedef belirleyin, ve onu tamamen görün. Arkadaşlarınızın ve bencil kişiselihtiyaçlarınızın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. 2-Ailenizle zaman geçirin. , Ailenizle sık sık geçirdiğiniz az bir zaman bile
Daha Fazla oku
404 views

Müslümanın Müslüman Kardeşi Üstündeki Hakları

30 Ocak 2018
Müslümanın Müslüman Kardeşi Üstündeki Hakları
İslam kardeşliği insanların ve toplumun sürur ve sükutudur. Zamanında yanında bulunup, nefsine ağır gelen şeyleri din kardeşi uğruna yapabilmektir islam kardeşiliği. Nitekim Rasûlullah –sallâllahu aleyhi ve sellem– şöyle buyurmuştur: “Allâh’ın kullarından birtakım insanlar vardır ki, nebî değildirler, şehîd de değildirler, fakat kıyâmet gününde Allah katındaki makamlarından dolayı onlara nebîler ve şehîdler imrenerek bakacaklardır.” Ashâb-ı kirâm:
Daha Fazla oku
491 views

Müslüman Delikanlının 19 Maddelik Rehberi

30 Ocak 2018
Müslüman Delikanlının 19 Maddelik Rehberi
1) İmanın hakkını ver. Bilerek ve içini doldurmaya hazır olarak ‘lailaheillellah’ demek gerekir. İman edip, kâfirler gibi yaşamak olmaz. Şirk, nifak gibi tehlikelerden korunmuş olduğuna dikkat et. İslam’ı bütün olarak kabul edip yaşadığımız zaman hakiki Müslüman oluruz. Elbette eksiğimiz olur; eksiklerimizden ötürü Rabbimizin affına sığınır, vurdumduymazlık etmeyiz. Günah işlememeye çalışırız; kazara işlersek hemen tevbeye sarılırız.
Daha Fazla oku
404 views

Gençleri Harap Eden 5 Şey

25 Ocak 2018
Gençleri Harap Eden 5 Şey
1.Şüpheler Şüpheler, vesveseler sizi belirsizlik noktasında bırakıp elinizi kolunuzu bağlar. Şüphenin fazlası, yapmanız gereken bir şeye engel olur, yapmamanız gereken bir şeyi yaptırır. Zamanınızdan çalar, enerjinizden çalar, kısaca sizi yorar… Şüphe duymanın, araştırmak ve körü körüne bağlanmamak için küçük miktarı faydalı olabilir ama sizi paranoyak haline getiriyorsa buna dur demeli! Şüphe duyduğunuz şey her ise
Daha Fazla oku