Çocuk Yetiştirmede 12 Önemli Kural
388 views

Çocuk Yetiştirmede 12 Önemli Kural

25 Mayıs 2018

1- Çocuk yetiştirmenin birinci adımı, çocuğun şefkatli-karakterli anne-babasıyla huzurlu bir ortamda büyütülmesidir.

2- Anne-babanın çocuğu kendi parçası olarak görüp onun hayatı hakkında her şeyi bilmeye çalışması doğaldır ancak çocuğun da özeline saygı duyulmalı ve kendini özgür hissetmesine fırsat tanınmalı.

3- Çocuğun mutluluğu, ebeveynin mutluluğunun önüne geçmemeli. Ancak ikisi arasında sağlıklı bir denge kurulmalıdır.

4- Ebeveyn, çocuğunu bütün güçlüklerden korumak yerine, ona sorumluluk duygusunu ve güçlükleri birlikte aşmayı öğretmelidir.

5- Ailenin yükünü ebeveynin tek başına taşıması yerine, anne-baba ve çocuğun da içinde olduğu bir takım oluşturup sorumluluklar ve hayat paylaşılmalıdır.

6- Anne-baba, çocuğunu yorucu, zor işlerden korumak yerine çocuğunu hayata hazırlamak görevini üstlenmeli.

7- Anne –babalar, çocuklarının sorunlarını dinlemeli, çözümünü çocukla birlikte aramalı.

8- Anne-baba çocuklarının, koydukları kurallara itaat etmesini beklemeli, ancak onların da kurallara itiraz hakkının olduğunu unutulmamalıdır. En etkili emrin de seçenek sunmak olduğu bilinmelidir.

9- Anne-babalar, çocukların sözlerini yetişkin insan gibi dinlemeli, ancak onlardan büyük insan gibi davranmalarını beklememelidir.

10- Disiplin ve nasihatin yumuşak ve devamlı olması halinde etkili olduğu, nasihatte örnek olmanın da önemi unutulmamalıdır.

11- Çocukların arkadaşları ve sosyal hayatı yakından takip edilmeli ancak fazla müdahale edilmemelidir.

12- Ebeveynin, çocuğunu hayat köprüsünden geçirmekten ziyade o köprüden nasıl geçeceğini öğretmesi gerektiğini bilmeli.

Share on Twitter Share on Facebook

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

382 views

Sakat Doğacak Çocuğumu Aldırabilir miyim?

26 Nisan 2018
Sakat Doğacak Çocuğumu Aldırabilir miyim?
Soru: Sakat Doğacak Çocuğumu Aldırabilir miyim? Cevap: Âlimler böyle bir aldırmanın caiz olmadığını söylemektedirler. Siz, hem çok doğurma ecri ile hem de sakat bir çocuk annesi olma ile ödüllendirileceksiniz. Korkmayın, Allah’a güvenin, O’ndan yardım isteyin. Göreceksiniz; zorlanmadan ve mutluluğunu doya doya yaşayarak bebeğinizi büyüteceksiniz. Melekler bile size yardım edecekler.
Daha Fazla oku
420 views

Düğünlerde verilen hediyeler boşanma durumunda kime kalır?

26 Nisan 2018
Düğünlerde verilen hediyeler boşanma durumunda kime kalır?
Soru: Düğünlerde verilen hediyeler boşanma durumunda kime kalır? Cevap: Düğünlerde, evlenen erkek ve kızın birbirlerine ve bunların anne, baba, nine, kardeş, amca, dayı, hala, teyze gibi mahrem akrabalarının kendilerine vermiş oldukları hediyeler hibe hükmünde olup tek taraflı olarak bunlardan dönmeleri caiz değildir. Ancak bunların dışındakiler, tahrimen mekruh olmakla birlikte verdikleri hediyeyi geri isteyebilirler. Hediyeler ise
Daha Fazla oku
615 views

Cennetlik Bir Evlilik Yapmanın Yolları

24 Nisan 2018
Cennetlik Bir Evlilik Yapmanın Yolları
İYİ EŞ OLMA REHBERİ Merhamet, mutlu bir evliliğin önemli bir unsurudur. Eksik yönlerin anlaşılması ve kabul edilmesi ile birlikte daha kolayca iyileştirme çabaları gösterilebilir. Evliliğinizi daha da iyileştirmenize yardımcı olacak diğer özellikler ve nitelikler aşağıdaki gibidir: 1. Yargılamadan iletişim kurun. Kin ve kızgınlık duygularınızı kontrol edin ve sorunları kalbinizdeki muhabbet ile açıkça ve dürüstçe konuşarak
Daha Fazla oku
520 views

Çocuklara Kur’an Eğitimi İçin 9 Tavsiye

21 Nisan 2018
Çocuklara Kur’an Eğitimi İçin 9 Tavsiye
1- Önce Kur’an’ı çocuğun gözünde yüceltip, sevdirelim. Bu sevgimizde tavizsiz olduğumuza inanmış olsun. 2- Anne ve babayı, Kur’an öğreten hoca olarak tavsiye etmiyoruz. Çocuk Kur’an’ı başkasından öğrensin. 3- Kur’an alfabesi için ideal başlama yaşı 4-5 yaşlarıdır. Daha önce de başlanabilir. Ancak çok küçük yaşta böyle bir eğitime tabi tutulan çocukta ileriki yıllarda farklı sorunlar çıkabilir.
Daha Fazla oku
596 views

Mü’mine, Saliha, Geçimli Hanımın 24 Özelliği

3 Nisan 2018
Mü’mine, Saliha, Geçimli Hanımın 24 Özelliği
1- Rabbine kulluğun sadece namazdan, oruçtan geçmediğini, insanî görevlerin de Allah’ın rızası ile ilgili olduğunu bilir. Kocasının hanımı olmayı, karşılığını ancak cennette bulacağı amellerinden biri olarak görür. Gizli ve açık bütün işlerinde ihlası esas alır. Riyadan, gösterişten, kimin ne diyeceğinden etkilenmez. 2- Eşinin iffetini, malını korumayı üzerine düşen bir cihad samimiyeti ile eda eder. 3-
Daha Fazla oku
482 views

Bir Müslüman’ın Evlenmesini Gerektirecek 3 Büyük Sebep!

3 Nisan 2018
Bir Müslüman’ın Evlenmesini Gerektirecek 3 Büyük Sebep!
Müslüman olarak evlilikten ne beklediğimiz ya da evliliği toplumumuzda nereye oturttuğumuz önemli bir göstergedir. Bu göstergeye bakarak nasıl evlilikler yapmamız gerektiğine, mevcut evliliklerin ne durumda olduğuna da karar verebiliriz. Evliliği yoğun bir şekilde emreden ve evlilik üzerinden sevap vadeden dinimizin bizi ulaştırmak istediği seviye de ancak bu şekilde takdir edilebilir. 1- Evlilik, namaz gibi “Allah
Daha Fazla oku