Cennetlik Bir Evlilik Yapmanın Yolları
615 views

Cennetlik Bir Evlilik Yapmanın Yolları

24 Nisan 2018

İYİ EŞ OLMA REHBERİ

Merhamet, mutlu bir evliliğin önemli bir unsurudur. Eksik yönlerin anlaşılması ve kabul edilmesi ile birlikte daha kolayca iyileştirme çabaları gösterilebilir. Evliliğinizi daha da iyileştirmenize yardımcı olacak diğer özellikler ve nitelikler aşağıdaki gibidir:

1. Yargılamadan iletişim kurun.

Kin ve kızgınlık duygularınızı kontrol edin ve sorunları kalbinizdeki muhabbet ile açıkça ve dürüstçe konuşarak halledin.

2. Pozitif olun.

Kabul, merhamet ve liderlik, ideal bir Müslüman kocanın özellikleri olduğu gibi pozitif bir bakış açısına sahip bir hanım da onun için hazine değerindedir.

3. Size gösterilen güveni karşılıksız bırakmayın.

Hayat arkadaşları olarak bizlerin birbirimizin en önemli destekçileri olmamız gerekir. Dolayısıyla eşinizin sırları ve sorunları ile birlikte güvenebileceği biri olun. Bu başlı başına bu yalan dünyadaki bir mücevher gibidir.

4. Dinleyin.

Konuşmalar esnasında kulağınızı tam olarak eşinize verin – eşiniz sizinle konuşmaya yada sohbet etmeye geldiğinde akıllı telefonunuzu cebinizden çıkarmayın.

5. Affedin.

Bazen bir şeyleri bırakmakta zorlanıyoruz. Affetmeye çabalarken kötü sözler söylemeyin, şikayet etmeyin veya dırdır etmeyin. Bunun yerine enerjinizi çözümler bulmak, uzlaşmak ve devam ettirmek için harcayın.

6. Şen şakrak olun.

Günler boyunca iyi işler yapmaya devam ederken evinizde keyifli bir ruh hali olması için eğlenceli olmayı unutmayın. Birbirinizin rehberi, koruyucusu ve ruh eşi olmanın keyfini çıkarın.

Güçlü bir birlikteliği devam ettirmek, sürekli ve tutarlı bir çalışmayı gerektirmektedir. Bu yüzden Nisa Suresi, 19. Ayette belirtildiği gibi belki de iyi eşler, hafife alınamayacak bir nimettir:

“…Onlarla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız, bilin ki sizin hoşlanmadığınız bir şeye Allâh çok hayır koymuş olabilir.”

SONSUZA KADAR – AHİRETTE DE BİRLİKTELİK

Evlilik, bir ibadettir ve imanımızın bir parçasıdır. İslam’da birlikteliğimize çaba göstermemiz, iyi işler yapmaya bağlıdır. Furkan Suresi 74. Ayette huzurlu ve faziletli bir evlilik isteği ifade edilmektedir:

“Ve onlar: «Rabbimiz, bize eşlerimizden ve soyumuzdan, gözün aydınlığı olacak (çocuklar) armağan et ve bizi takva sahiplerine önder kıl.» diyenlerdir.”

İslam’da evliliğin sadece o özel insanı bulmak değil aynı zaman sizinle birlikteliğini ahirete kadar götürecek olan bir eş ile birlikte olmak olduğunu söyleyebiliriz. Evlilik, Allah’ın huzurunda ve Allah rızası için yapılır. Yalnızca Allah’ın evlilikle birlikte ortaya çıkan engellerde, karışıklıklarda ve sorunlarda size rehberlik edebileceğine inanın ve iman edin.

İman ile birlikte samimiyet, Cennetlik bir evliliğin temel yapıtaşıdır. Evliliğinizin, – birlikte ve bireysel olarak – hem daha iyi hem de daha güçlü insanlar olmanız yönünde fayda sağlaması için çaba harcayın.

Allah evliliğinizi dünya cennetine çevirsin ve Cennette sadece ikiniz için yer ayırsın..

Share on Twitter Share on Facebook

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

387 views

Çocuk Yetiştirmede 12 Önemli Kural

25 Mayıs 2018
Çocuk Yetiştirmede 12 Önemli Kural
1- Çocuk yetiştirmenin birinci adımı, çocuğun şefkatli-karakterli anne-babasıyla huzurlu bir ortamda büyütülmesidir. 2- Anne-babanın çocuğu kendi parçası olarak görüp onun hayatı hakkında her şeyi bilmeye çalışması doğaldır ancak çocuğun da özeline saygı duyulmalı ve kendini özgür hissetmesine fırsat tanınmalı. 3- Çocuğun mutluluğu, ebeveynin mutluluğunun önüne geçmemeli. Ancak ikisi arasında sağlıklı bir denge kurulmalıdır. 4- Ebeveyn,
Daha Fazla oku
382 views

Sakat Doğacak Çocuğumu Aldırabilir miyim?

26 Nisan 2018
Sakat Doğacak Çocuğumu Aldırabilir miyim?
Soru: Sakat Doğacak Çocuğumu Aldırabilir miyim? Cevap: Âlimler böyle bir aldırmanın caiz olmadığını söylemektedirler. Siz, hem çok doğurma ecri ile hem de sakat bir çocuk annesi olma ile ödüllendirileceksiniz. Korkmayın, Allah’a güvenin, O’ndan yardım isteyin. Göreceksiniz; zorlanmadan ve mutluluğunu doya doya yaşayarak bebeğinizi büyüteceksiniz. Melekler bile size yardım edecekler.
Daha Fazla oku
420 views

Düğünlerde verilen hediyeler boşanma durumunda kime kalır?

26 Nisan 2018
Düğünlerde verilen hediyeler boşanma durumunda kime kalır?
Soru: Düğünlerde verilen hediyeler boşanma durumunda kime kalır? Cevap: Düğünlerde, evlenen erkek ve kızın birbirlerine ve bunların anne, baba, nine, kardeş, amca, dayı, hala, teyze gibi mahrem akrabalarının kendilerine vermiş oldukları hediyeler hibe hükmünde olup tek taraflı olarak bunlardan dönmeleri caiz değildir. Ancak bunların dışındakiler, tahrimen mekruh olmakla birlikte verdikleri hediyeyi geri isteyebilirler. Hediyeler ise
Daha Fazla oku
520 views

Çocuklara Kur’an Eğitimi İçin 9 Tavsiye

21 Nisan 2018
Çocuklara Kur’an Eğitimi İçin 9 Tavsiye
1- Önce Kur’an’ı çocuğun gözünde yüceltip, sevdirelim. Bu sevgimizde tavizsiz olduğumuza inanmış olsun. 2- Anne ve babayı, Kur’an öğreten hoca olarak tavsiye etmiyoruz. Çocuk Kur’an’ı başkasından öğrensin. 3- Kur’an alfabesi için ideal başlama yaşı 4-5 yaşlarıdır. Daha önce de başlanabilir. Ancak çok küçük yaşta böyle bir eğitime tabi tutulan çocukta ileriki yıllarda farklı sorunlar çıkabilir.
Daha Fazla oku
595 views

Mü’mine, Saliha, Geçimli Hanımın 24 Özelliği

3 Nisan 2018
Mü’mine, Saliha, Geçimli Hanımın 24 Özelliği
1- Rabbine kulluğun sadece namazdan, oruçtan geçmediğini, insanî görevlerin de Allah’ın rızası ile ilgili olduğunu bilir. Kocasının hanımı olmayı, karşılığını ancak cennette bulacağı amellerinden biri olarak görür. Gizli ve açık bütün işlerinde ihlası esas alır. Riyadan, gösterişten, kimin ne diyeceğinden etkilenmez. 2- Eşinin iffetini, malını korumayı üzerine düşen bir cihad samimiyeti ile eda eder. 3-
Daha Fazla oku
482 views

Bir Müslüman’ın Evlenmesini Gerektirecek 3 Büyük Sebep!

3 Nisan 2018
Bir Müslüman’ın Evlenmesini Gerektirecek 3 Büyük Sebep!
Müslüman olarak evlilikten ne beklediğimiz ya da evliliği toplumumuzda nereye oturttuğumuz önemli bir göstergedir. Bu göstergeye bakarak nasıl evlilikler yapmamız gerektiğine, mevcut evliliklerin ne durumda olduğuna da karar verebiliriz. Evliliği yoğun bir şekilde emreden ve evlilik üzerinden sevap vadeden dinimizin bizi ulaştırmak istediği seviye de ancak bu şekilde takdir edilebilir. 1- Evlilik, namaz gibi “Allah
Daha Fazla oku