10 Madde İle ‘Bu Ümmetin Genci’ Olmak
451 views

10 Madde İle ‘Bu Ümmetin Genci’ Olmak

2 Nisan 2018

Arandığı bütün zamanları ve mekânları doldurmayı sevda edinmiş, “Buradayım Ey Ümmetim” diye uykusuz kaldığı geceler boyunca, azim ve çalışma abidesi olarak meleklerin önünde çırpındığı bir gençtir, işi vaktinden çok olan bir gençtir bu ümmetin genci.

Mü’min,

Salih amelli,

Büyük emelli,

Yaşı ile değil azmi ile değerlendirilen,

Okur, düşünür, konuşur,

Dili Kur’an’lı,

Gözü basiretli,

Eli nasırlı,

Haramların kirletmediği, hayallerin çökertmediği,

Kullara kulluk düzeyinden Allah’a kulluk düzeyine yükselmiş,

Arşın gölgesine varmadan soluklanmayan bir genç…

 

1. Allah’ı gözeterek iş yap. Yasalardan önce Allah’ın çizgilerini koru.

2. Dertler ve sıkıntılar anında küçülme. Asıl o anda sen farklı olacaksın. Dertlerinden büyük yaşa.

3. İyi işler yapan olmayı aş ve iyi işlerde yarışan ol

4. Peygamberinin düşmanları bile Onun emingüvenilir olduğunu itiraf ediyordu. Güvenilir olmak senin soyadın gibi olsun.

5. Farzlarla yetinme. Dindarlığını nafilelerden kabiliyetlerin doğrultusunda güçlendir.

6. Gece ibadeti yapan mü’min olmayı hedefle.

7. İnsanlarla ilişkilerde daima, görmek istediğini göstermek hedefin olsun.

8. Asla ilmi başkalarının mesleği olarak görme. Beşiğinden mezara kadar sen ilim talebesisin. Kabiliyetin, vaktin ve imknların ne kadar izin veriyorsa o kadar ilim yolcusu ol.

9. Haram ateştir. Ateşten uzak dur. Ve unutma sakın: Haramlar çiçeklerle bezenmiş olarak önüne gelebilir. Bir kereliğine bile haramı deneme sakın!

10. Bir hata işlediğinde o hatanın sana zararı kadar sen bu ümmetten biri olduğun için ümmetine vereceğin zararı da düşün.

 

 

Share on Twitter Share on Facebook

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

642 views

Genç Yaşta Evlilik Üzerine Sorular ve Endişeler

26 Mart 2018
Genç Yaşta Evlilik Üzerine Sorular ve Endişeler
1) Aileler yeni evli gençleri, ekonomik olarak ve yaşam alanı açısından nasıl desteklemeli? Henüz mezun olan veya halen evdeyken okurken evlenenler için ekonomik destek mühimdir. Bazı çözümler, bu süre boyunca veya en azından kendi kendilerine yetebildikleri zamana dek aylık burs desteği sağlarken kocanın uygun bir iş bulmasına yardım etme yönünde olabilir. Yaşam alanı söz konusu
Daha Fazla oku
687 views

Genç Yaşta Evlenmemin 3 Sebebi

13 Mart 2018
Genç Yaşta Evlenmemin 3 Sebebi
İngilterede insanlar genellilkle 29 yaşında evleniyorlar. Bense, genel ortlamanın 7 yaş altında, 22 yaşında evlendim. Çok fazla soru var: • Neden bu kadar genç yaşta? • Görücü usülü müydü? • Bu acele ne? • Ailen yüzünden mi? Bütün bunlar genel olarak maruz kaldığım sorulardır. Ama çok da önemsemiyorum, çünkü 22 yaşında evlenmek benim seçimimdi, aslında
Daha Fazla oku
426 views

Nasıl Daha İyi Bir Erkek Evlat Olabilirim ?

30 Ocak 2018
Nasıl Daha İyi Bir Erkek Evlat Olabilirim ?
1-Bir hedef belirleyin. Daha iyi bir evlat olmak için hangi özeliklere sahip olmak istersiniz? Aileniz için daha kaliteli bir yaşam sağlamak amacıyla gelişmesi gereken ihtiyaç ve niteliklere odaklanın. Bir hedef belirleyin, ve onu tamamen görün. Arkadaşlarınızın ve bencil kişiselihtiyaçlarınızın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. 2-Ailenizle zaman geçirin. , Ailenizle sık sık geçirdiğiniz az bir zaman bile
Daha Fazla oku
405 views

Müslümanın Müslüman Kardeşi Üstündeki Hakları

30 Ocak 2018
Müslümanın Müslüman Kardeşi Üstündeki Hakları
İslam kardeşliği insanların ve toplumun sürur ve sükutudur. Zamanında yanında bulunup, nefsine ağır gelen şeyleri din kardeşi uğruna yapabilmektir islam kardeşiliği. Nitekim Rasûlullah –sallâllahu aleyhi ve sellem– şöyle buyurmuştur: “Allâh’ın kullarından birtakım insanlar vardır ki, nebî değildirler, şehîd de değildirler, fakat kıyâmet gününde Allah katındaki makamlarından dolayı onlara nebîler ve şehîdler imrenerek bakacaklardır.” Ashâb-ı kirâm:
Daha Fazla oku
492 views

Müslüman Delikanlının 19 Maddelik Rehberi

30 Ocak 2018
Müslüman Delikanlının 19 Maddelik Rehberi
1) İmanın hakkını ver. Bilerek ve içini doldurmaya hazır olarak ‘lailaheillellah’ demek gerekir. İman edip, kâfirler gibi yaşamak olmaz. Şirk, nifak gibi tehlikelerden korunmuş olduğuna dikkat et. İslam’ı bütün olarak kabul edip yaşadığımız zaman hakiki Müslüman oluruz. Elbette eksiğimiz olur; eksiklerimizden ötürü Rabbimizin affına sığınır, vurdumduymazlık etmeyiz. Günah işlememeye çalışırız; kazara işlersek hemen tevbeye sarılırız.
Daha Fazla oku
404 views

Gençleri Harap Eden 5 Şey

25 Ocak 2018
Gençleri Harap Eden 5 Şey
1.Şüpheler Şüpheler, vesveseler sizi belirsizlik noktasında bırakıp elinizi kolunuzu bağlar. Şüphenin fazlası, yapmanız gereken bir şeye engel olur, yapmamanız gereken bir şeyi yaptırır. Zamanınızdan çalar, enerjinizden çalar, kısaca sizi yorar… Şüphe duymanın, araştırmak ve körü körüne bağlanmamak için küçük miktarı faydalı olabilir ama sizi paranoyak haline getiriyorsa buna dur demeli! Şüphe duyduğunuz şey her ise
Daha Fazla oku